Philips 16B1P3300 15.6" Full HD WLED LCD Portable Monitor - 16:9 - Black
  • Part: 1270501
Availability
In Stock
  • General Information
    • Manufacturer
    • Philips Electronics
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.usa.philips.com
    • Brand Name
    • Philips
    • Product Series
    • 3000
    • Product Type
    • LCD Monitor
Performance, Adaptability, Work on the go
Productivity on the go
  • Dual-screen viewing and device charging with one cable
  • Continuous tilt stand to fit your viewing needs
  • Lightweight and foldable design for portability
Great Performance
  • IPS LED wide view technology for image and color accuracy
  • 16:9 Full HD display for crisp detailed images
  • SmartImage presets for easy optimized image settings
  • High Dynamic Range (HDR) for more lifelike colorful visuals
Features Designed for you
  • LowBlue mode and Flicker-free easy-on-the eyes viewing
  • EasyRead mode for a paper-like reading experience
Dual-Screen Productivity
Multi-Angle Stand
Performance, Adaptability
IPS Technology
16:9 Full HD Display
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 48 Month
  • Technical Information
    • Number of Screens
    • 1
    • Screen Size Class
    • 16"
    • Viewable Screen Size
    • 15.6"
    • Screen Mode
    • Full HD
    • Panel Technology
    • In-plane Switching (IPS) Technology
    • Response Time
    • 4 ms
    • Response Time Details
    • 4 ms GTG
    • Aspect Ratio
    • 16:9
    • Pixel Pitch
    • 0.17925 mm x 0.17925 mm
    • Horizontal Viewing Angle
    • 178°
    • Vertical Viewing Angle
    • 178°
    • Backlight Technology
    • WLED
    • HDCP Supported
    • Yes
    • Features
    • Landscape/Portrait Viewable
    • Dual-screen Display
    • Ultra Slim
    • Power Management
    • Foldable Stand
    • Wide Viewing Angle
    • VividPixel Technology
    • Web Browser
    • SmartImage
    • Game Mode
    • Super Sharpness
    • High Dynamic Range (HDR)
    • Low Blue Light
    • Flicker-free
    • Eye-Care
    • EasyRead Mode
    • Anti-glare
    • HDR10
    • sRGB
    • Power Switch
    • SmartControl
    • On-screen Display (OSD)
    • Plug & Play
    • Power Indicator
    • Movie Mode
    • Eco Mode
    • Horizontal Frequency
    • 30 kHz to 140 kHz - HDMI
    • 30 kHz to 85 kHz - USB-C
    • 30 kHz to 150 kHz
    • Vertical Frequency
    • 48 Hz to 75 Hz
    • 48 Hz to 75 Hz - USB Type C
    • Adjustable Stand
    • No
    • Stand Adjustments
    • Tilt
    • Pivot
    • Stand Included
    • Yes
    • Bezel Color
    • Black
    • Glass Hardness
    • 3H
  • Video
    • Maximum Resolution
    • 1920 x 1080
    • Standard Refresh Rate
    • 75 Hz
    • Color Supported
    • 16.2 Million Colors
    • Native Contrast Ratio
    • Dynamic Contrast Ratio
    • Brightness
    • 250 Nit
    • Color Gamut
    • 64% sRGB
    • 46% NTSC (CIE 1976)
    • Native Resolution
    • 1920 x 1080
  • Audio
    • Speakers
    • No
  • Interfaces/Ports
    • Micro HDMI
    • USB
    • USB Type-C
    • Number of HDMI Inputs
    • 1
    • Number of USB Ports
    • Total Number of USB Type-C Ports
  • Power Description
    • Operating Power Consumption
    • 8.20 W
    • Standby Power Consumption
    • 300 mW
    • Off-Mode Power Consumption
    • 300 mW
    • Frequency
    • 50 Hz
    • 60 Hz
  • Physical Characteristics
    • VESA Mount Compatible
    • Color Family
    • Black
    • Product Color
    • Height with Stand
    • 9.13"
    • Width with Stand
    • 14.13"
    • Depth with Stand
    • 4.69"