Kensington FP216W10 Privacy Screen for Monitors (21.6" 16:10) Tinted Clear
  • Part: 1099255
Availability
In Stock
Features
Limited Viewing Angle
Blue Light Reduction
Installation Options
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from any outside light sources that can interfere with your viewing clarity.
Reversible Viewing
  • Reduces harmful blue light by up to 30%
  • Can be installed using the included frameless tab holders or double-sided tape
  • Anti-reflective coating reduces glare and improves clarity
  • Reversible with matte and glossy viewing options
  • Protects the monitor screen from scratches and damage
  • Cleaning cloth included
  • TAA Compliant
  • General Information
    • Manufacturer
    • Kensington Computer Products Group
    • Manufacturer Website Address
    • http://www.kensington.com
    • Brand Name
    • Kensington
    • Product Series
    • FP
    • Product Type
    • Privacy Screen Filter
  • Warranty
    • Limited Warranty
    • 2 Year
  • Technical Information
    • Display Type Supported
    • LCD
    • Display Size Supported
    • 21.6"
    • Device Supported
    • Monitor
    • Aspect Ratio
    • Widescreen
    • Yes
    • Anti-glare
    • Yes
    • Blue Light Reduction
    • Features
    • Anti-reflective
    • Easy to Apply
    • Easy to Remove
    • Reversible Matte-to-Glossy
    • Smooth Touch Coating
  • Physical Characteristics
    • Color Family
    • Clear
    • Product Color
    • Tinted Clear
    • Durability
    • Fingerprint Resistant
    • Scratch Resistant
    • Damage Resistant
    • Height
    • 11.42"
    • Width
    • 18.27"